
Drage ŽAD-ice, Gospođe i Gospođice arhitekte, uvaženi članovi Žirija;
posle meseci obustavljenih aktivnosti, uspeli smo da u malom predahu od pandemije uživo okupimo ugledni žiri da bi izabrao najbolje radove sa izložbe iz decembra prošle godine Višeslojnost.
Ugledni, nezavisni članovi žirija u odnosu na ŽAD:
arh. Peđa Milutinović, vlasnik Mapa architects, Beograd
arh. Lazar Kuzmanov, vlasnik Kuzmanov i partners, Novi Sad
arh. Jelena Mitrović, MITarh architects, Beograd
arh. Anja Milić, jedina predstavnica ŽAD, vlasnik i direktor ARHIpro kompanije, Beograd i
arh. i pisac Dejan Tiago Stanković, iz sfere višeslojnosti
autor nagrađenih romana (najbolji UK istorijski roman “Estoril”)
______________________________________________________________
Iz pojedinih oblasti, posle prvog izbora koji je tekao online i drugog koji je bio uživo, izdvojili su se sledeći radovi, na bazi kriterijuma koji su navedeni posle nagrađenih imena:
Čestitamo pobednic(a)ima!
NAGRAĐENI(E) PO OBLASTIMA:
A. enterijer
1. Sara Dimitrijević: Apartman SS
2. Jelena Matić: KA bench
3. Biljana Begenišić + Slađana Marković: Adaptacija i enterijer stana u Beogradu
B. urbanizam
1. Marina Kleyweg + Colin Kleyweg (+ Jelena Simić + Ana Nikolić + Nemanja Marijanović): Riseley Street Masterplan – Streetscape design guide
2. Marija Kuzmanović + Suzi Švelić Škevin (ARHIGRUPA): Luka nautičkog turizma – marina do 200 vezova s pratećim sadržajima
C. arhitektura
1. Ela Nešić + Danilo Nedeljković: Nadziđivanje objekta – dva penthausa, Gundulićev venac 51
2. Dijana Adžemović – Anđelković (a2arhitektura) + Vladimir Anđelković + Aleksandar Bogojević (+ Strahinja Pakaški + Miloš Radojević + Jelena Bošnjak + Teodora Tasić + Emina Tomić + Minja Mladenović + Isidora Babović): Kuća VU
3. Sara Vasić + Nadežda Vuković (YOUTH by Arhi.pro): Maeander Flamingo observation tower
D. komunikacija
1. Sonja Radović Jelovac (+ Elisa Cattaneo): knjiga Emerging resilience
2. Vesna Stojčić: časopis Arhitekton
3. Tatjana Vukosavljević: Realizacije projekata FA+SCCM, EU Kreativna Evropa
posebna pohvala: “International Academic Conference on Places and Technologies”
E. višeslojnost:
1. Mia David: Navigator Art Gallery
2. Vanja Vulin: umetnost, višeslojnost
3. Maja Stefanović + Ivan Stefanović (Abovus arhitekte): Val desk organizer
posebna pohvala: Larisa Županjevac: izrada umetničkih torbi, višeslojnost.
______________________________________________________________
Obrazloženje kriterijuma za izbor radova po kategorijama:
piše: arh. Jelena Mitrović, na temelju samog žiriranja
Imajući u vidu samu višeslojnost događaja Izložbe, žiri je formirao kriterijume za dodelu nagrada u odnosu na temu, koja ukazuje na vrednosti koje prevazilaze uži stručni i strukovni značaj, ističući projekte koji su u svojoj osnovnoj nameri težili da ostvare komunikaciju na različitim kulturnim nivoima.
U kategoriji enterijera kao osnovna vrednost prepoznata je multivalentnost unutrašnjeg prostora, ili samog nameštaja shvaćenog kao prostorni element, koji pored funkcionalnosti, kao razloga koji opravdava njegovo nastajanje, poseduje kvalitet višestrukosti značenja i tako formira neki vid povlašćenog mesta koje omogućava da se specifičnost konkretnog enterijera nepogrešivo vizuelizuje.
U kategoriji urbanizma uzeta je u obzir složenost urbanističkog projekta koji ima zadatak da uskladi mnoštvo protivrečnih i često nepovezanih zahteva, pa je uspeh kompromisa često pitanje forme prikazivanja koja dozvoljava da se njihov zajednički imenitelj ispolji u jedinstvenoj zamisli javnog prostora, takvoj da ne zanemarujući ekonomske vrednosti ipak ima u vidu razumevanje sadržaja koji u svojoj neposrednoj realizaciji postaju bitno merilo urbane realnosti i dimenzija društvenog života.
U kategoriji arhitekture žiri se vodio idejom da je višeslojnost u aktuelnim profesionalnim okolnostima pre svega pitanje kontekstualnosti same arhitekture, odnosno njene mogućnosti da svojim vizuelnim činjenicama povezuje šire okolnosti egzistencije, bilo da je reč o uspostavljanju kontinuiteta između graditeljskih i stilskih vrednosti prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, ili o urbanističko–ekološkoj funkciji arhitektonskog oblika. U tom smislu nagrađeni su projekti čija je višeslojnost zagarantovana prepoznavanjem tipskog, ako ne tipološkog značaja arhitektonsko-urbanističkih konfiguracija koje prenose određeno formalno iskustvo, kao i u originalnosti njihovog prevazilaženja u konkretnoj, praktičnoj realizaciji u skladu sa neposrednim uslovima gradskog, prigradskog ili prirodnog okruženja.
U kategoriji komunikacije kriterijum je predstavljala uspešnost projekata čiji je cilj širenje komunikacije o arhitekturi, ili njena tematizacija kao savremenog mesta komunikacije. Žiri je imao u vidu aktuelne okolnosti koje se odlikuju disperzivnošću ne samo profesionalne već i društveno-političke svakodnevice, u kojoj se gubi iz vida javni značaj arhitekture i njen kapacitet da menja prostornu realnost.
U kategoriji višeslojnosti kriterijum za dodelu priznanja predstavljao je potencijal za razmenu praktičnog iskustva između arhitekture i drugih disciplina, gde se ne postavlja pitanje na koji način sama arhitektura koristi otkrića iz drugih oblasti, već na koji način arhitektonska znanja postaju upotrebljiva u perspektivi drugih, pre svega vizuelnih disciplina, inspirišući nova gledišta u pogledu metodološkog jedinstva arhitekture i kustoske prakse, ali i arhitekture i fotografije, kao i arhitektonskog i industrijskog ili modnog dizajna.
______________________________________________________________
Radujemo se skorom viđenju!
Srdačni pozdrav, predsednica ŽAD,
Eva Vaništa Lazarević
